Trwa festiwal „sztuki ziemi”

Trwa festiwal „sztuki ziemi” 15

To już ósma edycja Land Art Festiwal. W tym roku hasło przewodnie to „Święto”. Do naszego regionu przyjechali artyści z różnych stron świata, ale nie brakuje też naszych, lubelskich.

Land Art Festiwal trwa. – Od jakiegoś czasu przyjęliśmy formułę, że każdemu następnemu festiwalowi będzie towarzyszyło hasło przewodnie. Są to pojedyncze słowa, archetypy, wokół których budujemy narrację festiwalową – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Koziara z Fundacji Latająca Ryba, która jest organizatorem wydarzenia. – Mieliśmy już takie hasła jak „drzewo”, „dom”, „rzeka” czy „droga”. W tym roku jest „święto”. Chcemy, by artyści, których zaprosiliśmy do współpracy w jakiś sposób ten temat po swojemu zinterpretowali.

Od wczoraj artyści realizują swoje projekty i będą to kontynuować do 14 lipca. W międzyczasie będą odbywały się dodatkowe atrakcje. W najbliższą sobotę o 21 rozpocznie się tzw. Noc Kupały. Będzie to okazja do wysłuchania koncertu zespołu wokalnego „Z lasu”. Zainteresowani powinni przybyć na łąkę nad Bugiem za Dworem Łukowiska. Następnego dnia (8 lipca) przewidziano koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Starym Bublu.

Zakończenie festiwalu planowane jest na 14 lipca. Wtedy od godziny 15 będzie trwał spacer wernisażowy, który rozpocznie się w Bublu Grannie obok Dworku nad Bugiem. Każdy z artystów będzie miał szansę opowiedzieć o swojej pracy i towarzyszącej jej idei. O godzinie 19 zostanie zaprezentowany „Trakt” Leszka Mądzika w kościele p.w. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim (filialny nieczynny). Zostaną pokazane również instalacje na terenie Zamku Biskupów Łuckich.

Finał festiwalu odbędzie się na terenach zielonych przy Zamku Biskupów Łuckich. O 20.30 rozpocznie się koncert Marka Dyjaka z zespołem, który tworzą Marek Tarnowski (akordeon), Michał Jaros (kontrabas) oraz Mateusz Modrzejewski (perkusja). Od 22 będzie trwała zabawa taneczna z DJ WOJ.

Ponadto w każdy dzień festiwalu dzieci i młodzież od 5 do 15 roku życia będzie mogła wziąć udział w warsztatach artystycznych, które potrwają od 10 do 15. Zajęcia prowadzone są przez Martę Ryczkowską i Agnieszkę Chwiałkowską w świetlicy wiejskiej w Bublu Grannie. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 507-391-184.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się: instalacja – Katsuhiko Azuma, Leszek Mądzik, Marcin Berdyszak, Bettina bereś, Marco Notes, Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak, François Monnet, Stanisław Brach, Roy Talmon i Noa Biran, Shotaro Yoshino, Karolina Porada, Jarosław Koziara, Mirosław Maszlanko, wideo – Paweł Korbus, fotografia – Andrzej Świetlik, Jarosław Tomasz Kłos, performance –  Katarzyna Sienkiewicz, Piotr C. Kowalski i Konstantin Zorkin.

Trwa festiwal „sztuki ziemi” 16

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *