Trzeźwy poniedziałek

Trzeźwy poniedziałek 16

Sprawdzano trzeźwość kilkudziesięciu kierowców. Okazało się, że nie wszyscy byli trzeźwi.

W godzinach porannych 23 lipca po raz kolejny członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej uczestniczyli w akcji „Trzeźwy poniedziałek”. Celem wydarzenia był aspekt profilaktyczny oraz wyeliminowanie z naszych dróg osób, które siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi „za kółkiem”. Badanie jednej pani wykazało prawie promil alkoholu. Kobieta poniesie wkrótce odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Pozostali odpowiedzialni oraz trzeźwi kierowcy otrzymali breloczki wraz z naklejkami z napisem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

Akcja spotkała się z życzliwością ze strony kierujących i miała na celu promowanie pozytywnych wzorców oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania profilaktyczne takie jak to są planowane również w drugiej połowie 2018 roku.

W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę w stanie nietrzeźwości powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi. Wtedy jego czyn określany jest jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – 5 lat więzienia.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *