Podtrzymują tatarskie tradycje. Po raz kolejny odbyły się łucznicze zmagania

DSC_0214

Ponad 40 osób wzięło udział w jubileuszowym, dziesiątym Tatarskim Turnieju Łuczniczym, który co roku odbywa się w Studziance. W rywalizacji uczestniczyły osoby z gminy Łomazy oraz z Białej Podlaskiej, a także z Warszawy.

Tatarski Turniej Łuczniczy został zorganizowany 30 września przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Po rozgrzewce przyszedł czas na pierwsze zmagania. Na początku do rywalizacji stanęli uczestnicy do lat 12. Zawodnicy strzelali w sposób tradycyjny, czyli na stojąco. W tym przypadku nie miał sobie równych Tomasz Bańkowski z Łomaz, który zdobył 28 punktów. Tuż za nim był Jan Sadowski z Burwina, który uzyskał wynik 25 punktów. Trzecie miejsce zdobyła Anna Wysocka ze Studzianki osiągając rezultat 18 punktów. Z kolei czwartą pozycję zajął Stanisław Pikuła z Warszawy.

Kategoria uczestników w wieku 13-16 lat zakładała już dwa sposoby strzelania – tradycyjnie i z kolana. Najlepiej poradził sobie Bartłomiej Kur z Łomaz, który zdobył 31 punktów. Tym samym wyprzedził mieszkańców Studzianki – Klaudię Mackiewicz (28 punktów) oraz Adriana Niedźwiedzia (21 punktów).

W kategorii kobiet zwyciężyła Karolina Danieluk z Białej Podlaskiej, która jednym punktem wyprzedziła Izabelę Rozmysł z Wólki Plebańskiej i Klaudię Mackiewicz ze Studzianki. Z kolei czwarte miejsce przypadło Danucie Kowaleńko ze Studzianki.

Co roku największa liczba zawodników rywalizuje w kategorii open. Nie inaczej było tym razem. Pierwszy etap obejmował strzelanie tradycyjne. Drogą eliminacji najlepsza dziesiątka przeszła do kolejnego etapu turnieju. Uczestnicy strzelali z kolana, tyłem i w wersji 3D do figur.

Walka w każdej rundzie była zacięta. O tym, do kogo powędruje miano zwycięzcy zadecydowała dopiero dogrywka. Wówczas Paweł Kowalczyk z Wilczyna wgrał z bialczanką Karoliną Danieluk. Na trzecim miejscu uplasował się Bartłomiej Kur z Łomaz, a na czwartym Wiesław Węda ze Studzianki.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, natomiast laureatom wręczono puchary, statuetki i nagrody rzeczowe.