Uczniowie poznali świadka historii i wytrwałego badacza

6-p.MCH
fot. nadesłane

Wybitny uczony, onkolog i genetyk, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski spotkał się z bialską młodzieżą. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym gościł prof. Mieczysław Chorąży.

Spotkanie odbyło się w piątek (26 października). Na to wydarzenie złożyły się wspomnienia profesora oraz odpowiedzi na pytania młodzieży. Mieczysław Chorąży mówił głównie o okresie dzieciństwa spędzonym w rodzinnej Janówce oraz okresie szkolnym w Białej Podlaskiej, przerwanym wybuchem II wojny światowej.

Profesor odniósł się również do czasów konspiracji i walki zbrojnej w Warszawie. Podczas rozmowy z młodzieżą najczęściej powracającym tematem było powstanie warszawskie. Padały także pytania o działalność naukową profesora, zarówno w kwestii onkologii, genetyki jak i nowej dziedziny, którą jest biologia systemowa.

Mieczysław Chorąży swojej pracy naukowej w zakresie medycyny poświęcił całe swoje powojenne życie. Profesor w 2017 roku został wyróżniony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, który nadał mu Prezydent RP.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *