Ufundowali tablicę na pamiątkę odparcia bolszewików

DSC_5835

W ubiegły weekend w Roskoszy odsłonięto tablicę upamiętniającą 34. Pułk Piechoty pod dowództwem por. Jana Sokołowskiego, który powstrzymał nacierających na Białą Podlaską bolszewików.

Pamiątkowa tablica znalazła swoje miejsce na terenie zespołu dworsko-parkowego w Roskoszy. Ufundowana została przez ECKiW OHP w Roskoszy, Nadleśnictwo Biała Podlaska, 23. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich.

3 sierpnia 1920 roku po upadku Brześcia nad Bugiem, Armia Czerwona przekroczyła rzekę i zmierzała w kierunku Warszawy. Żołnierze 34. Pułku Piechoty walczyli wówczas w rejonie Grodna i wycofywali się w kierunku Łomży. To właśnie w Białej Podlaskiej stacjonował batalion zapasowy 34. Pułku Piechoty oraz batalion alarmowy 9. Pułku Artylerii Lekkiej. W związku z tym dowódca postanowił zatrzymać Armię Czerwoną w rejonie Roskoszy i Cicibora nad rzeką Klukówką.

– Oddziały zostały zatrzymane i odrzucone z powrotem nad Bug, co pozwoliło Wojskom Polskim, które jeszcze tu walczył na swobodne wycofanie się za Wisłę. Była to znacząca potyczka. Odłożyła w czasie o ponad tydzień wejście Armii Czerwonej na tereny Podlasia. Było to ważne zwłaszcza jeżeli chodzi o planowaną przez Piłsudskiego kontrofensywę znad Wieprza, która 16 sierpnia ruszyła i mogła skoncentrować swoje wojska w rejonie Kocka – wyjaśnia Paweł Borek, historyk i dyrektor MBP w Białej Podlaskiej.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *