Ulga na start. Nowe udogodnienia dla przyszłych przedsiębiorców

Ulga na start. Nowe udogodnienia dla przyszłych przedsiębiorców 15
Dokładnie dzisiaj weszły nowe przepisy. „Ulga na start” to pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji.
Z nowych możliwości mogą skorzystać osoby, które założą firmę 30 kwietnia lub później. Dzięki temu osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej przez sześć miesięcy będzie mogła cieszyć się zwolnieniem od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to wszystkich, którzy otworzą swoją pierwszą w życiu firmę oraz tych zakładających kolejną działalność, ale tylko jeśli poprzednia firma została zamknięta lub zawieszona co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej.

– Ważne jest też, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy (a konkretniej – zadań, które pokrywają się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie). Z „ulgi na start” może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej. Brak składek na ubezpieczenia społeczne (czyli: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń – tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Sześciomiesięczna ulga dotyczy jedynie składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca musi pamiętać o obowiązku opłacania comiesięcznej składki zdrowotnej, która obecnie utrzymuje się na poziomie niecałych 320 zł. Ważne jest również, że jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z „ulgi na start” nie będzie miał możliwości powrotu do niej. Z kolei po jej zakończeniu osoba prowadząca działalność gospodarczą zachowa prawo do tzw. niskiego ZUS-u.

– Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ale dotyczy to tylko osób, których przychody w żadnym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po przekroczeniu limitu, trzeba zarejestrować działalność w CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z „ulgi na start” – wyjaśnia rzecznik.

Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która prowadzi niezarejestrowaną działalność nie ma żadnego ubezpieczenia – ani społecznego, ani zdrowotnego.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *