Van owiany tajemnicą. Spółka miejska kupiła go za niemal 200 tys. zł

Van owiany tajemnicą. Spółka miejska kupiła go za niemal 200 tys. zł 16

Z zakupionego przez Miejski Zakład Komunikacyjny samochodu przez ostatni rok korzystały poprzednie władze miasta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że umowa najmu pojazdu nie została wpisana do prowadzonego przez bialski magistrat rejestru. W dodatku nikt nie jest w stanie wyjaśnić, z jakiego powodu nie została tam ujęta.

Samochód osobowy marki VW Multivan został zakupiony w wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego w sierpniu 2017 roku. Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Białej Podlaskiej trafił dwa miesiące później. Spółka zapłaciła za niego ok. 186 tys. zł brutto. Pojazd w momencie zakupu był fabrycznie nowy, a aktualnie ma przebieg nieco ponad 11 tys. km.

– Pojazd został zakupiony na potrzeby własne MZK oraz w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w przewozach komercyjnych – wyjaśnia Bogdan Kozioł, prezes spółki.

Na początku stycznia 2018 roku MZK podpisał z miastem Biała Podlaska umowę najmu samochodu na okres 12 miesięcy. Z dokumentu wynika, że za rok użytkowania auta bialski magistrat płacił spółce prawie 14,5 tys. zł brutto. – Jest dla mnie niezrozumiałe, dlaczego mój poprzednik wydał miejskiej spółce polecenie zakupienia takiego samochodu, a następnie wynajęcie go urzędowi miasta, gdy prezydent posiada swoje auto służbowe – komentuje Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

– Miasto wykorzystywało samochód zarówno do jazd lokalnych w Białej Podlaskiej i okolicy (zdecydowana większość przejazdów), jak również do wyjazdów zagranicznych do Brześcia (spotkanie władz miasta – jeden wyjazd). Samochód wykorzystywanych był również przez MZK na potrzeby własne – wyjazdy w delegacje służbowe oraz komercyjnie w celach zarobkowych – informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Wszystko wydaje się jasne, oprócz faktu, że umowa najmu nie została ujęta w ogólnym wykazie umów za okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2018 r., który widnieje w Biuletynie Informacji Publicznej. Niestety nikt nie był w stanie odpowiedzieć na nasze pytanie, dlaczego tak się stało.

Ale przykładowo w rejestrze znalazła się umowa na użyczenie Fiata Scudo dla Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Azyl” czy wynajem toalet przenośnych, drewnianych domków na jarmark albo dzierżawa kserokopiarek.

Wszystko wskazuje też na to, że miasto dalej nie zamierza korzystać z wspomnianego auta. Po zakończeniu umowy został on przekazany z powrotem Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu. Nieoficjalnie mówi się o tym, że samochód ma zostać wystawiony na sprzedaż.

Oprócz VW Multivana, którego w ubiegłym roku wynajmowało miasto, do wyjazdów służbowych przeznaczona była również Skoda Superb. Teraz od czasu do czasu korzysta z niej nowy prezydent.- Auta służbowego używam tylko gdy mam wyjazdy poza obszar miasta, bądź gdy pogoda nie jest zbyt łaskawa – mówi Michał Litwiniuk. – Preferuję poruszanie się rowerem, bo w mojej ocenie jest to najszybszy sposób poruszania się po mieście.

 

Van owiany tajemnicą. Spółka miejska kupiła go za niemal 200 tys. zł 17

Źródło zdjęcia: sydneycityvolkswagen.com.au

 

 

 

 

Udostępnij!

Komentarze: 43

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Niech się nowy prezydent do roboty bierze bo coś cisza ….niech tu na tanich sensacyjkach poprzedniej władzy nie jedzie , czy tak będzie wyglądać ta prezydentura ? szkalowanie innych w przychylnych mediach?

    1. Nie nie pomyliłeś, metody te same zostały , szkoda tylko , że nie wyciągnięto żadnych wniosków…. ale kto ma wyciągnąć jak obecny Pan Prezydent był chyba vice ?

   1. Najpierw to on musi śmietnik po poprzedniku ogarnąć, bo gdzie nie zajrzy tam smród… Oczekiwanie cudów po dwóch miesiącach sprawowania władzy, to nie w magistracie…

  2. Za co prokurator? Umowa była podpisana, jedyne co to nie było jej w SPISIE umów, ktoś coś przeoczył i tyle…, cena ani zaniżona ani zawyżona, za umowę zapłacono więc o co tyle hałasu?

 1. I bialska władza chciała skosztować trochę luksusu , chociaż Multivan za 186 t brutto to trochę bidny , ale auto jest OK .

 2. Skodę superb z tego co pamiętam sprawił sobie Czapski i dołożył sobie kierowcę że Straży miejskiej…. teraz pewnie to w UM będzie standardem. już sobie wyobrażam jak na jakieś uroczystości miejskie oprawę (flagi, sztandary, upominki itp) przywiozą rowerzyści…..

 3. Superb caly czas smiga prawie codziennie widuję wiec po co te gadanie ze nie jezdzi przysluguje to niech jezdzi a nie dziecinne wykrety

  1. A ja z kolei widzę jak prawie codziennie litwin na rowerze jeździ więc p co ci chodzi? Łańcuch w kuchni ktoś za dlugi zostawił i do laptopa w końcu starczyło ?

 4. Wychodzi bo sie pisze tylko o stafaniuku a jakos jesli sa nieprawidlosci to niech obecny prezydent powiadomi prokuraturę i czysta sparawa. Po artykulach na biala 24 mam wrazenie ze dalej rzadzi stefaniuk bo o obecnym nic sie nie pisze a powiem malo mnie obchodzi tamten. Co w sprawie galerii i stadionu to mnie interesuje a tu obecny nie ma nic do powiedzenia i to mnie martwi ………………………….

 5. Rowerowy Prezydencik ot co nas doczekalo . Teraz niech Litwiniuk zaprosi TVN i opowie jaka bieda i kamieni kupa na wschodzie i wszyscy rowerami jezdza nawet prezydent i nie ma smogu i jest SUPER. PANIE I PANOWIE WIEC MAMY 4 LATA ZWIJANIA BIALEJ PRZEZ PANA KARIEROWICZA LITWINIUKA.

  1. Karierowicz to uciekł do Lublina, nasze płochliwe zwierze polityczne 🙂 Zobaczymy ile inwestycji da nam marszałek Stefaniuk ??? Ciekawe jest też to cz swoich słupów wstawi do różnych instytucji marszałkowskich. Chyba każdy chciałby zarabiać 2500 zł miesięcznie za wstawianie aktualności na stronie internetowej spółki, a tym bardziej jakby mieć zlecenia na trzy takie spółki …

 6. Ludzie zrozumcie że ten samochód jest w UM potrzebny, wyjazdy na szkolenia (LUBLIN, WARSZAWA), delegacje, przewieść coś na jakieś uroczystości – sztandary, kwiaty itp, to jakaś szopka jest robiona o ten samochód, cały dym zrobiony o to że umowa nie została ujęta w spisie umów, a nie że jej nie było, czy też ktoś coś na lewo sobie robił….

 7. Panie Litwiniuk co dalej? Bierz sie pan do roboty, to jedno, a drugie co po panu zostanie to się okaże. Wszystkie zadania zostały zatrzymane i co na rowerze pan to ogarnie. Prawdziwy kolarz. Brawo!!!

  1. Człowiecze, daj mu bałagan ogarnąć !!! Wszyscy by chcieli żeby po dwóch miesiącach był zbudowany stadion, park i amfiteatr…. Co niektórzy radni to i po dwóch tygodniach o amfiteatr pytali…. aaaa, prawda, to pytał ten, co to na przedwyborczym kabarecie trzech panów amnezję miał…. Jak to pan vice mówił ??? A, prawda ” Heniu, a dlaczego nie zapytasz mnie….” kabaret 🙂

 8. Nie ma to jak rowerkiem . BP choć mała to samochodów jest wiecej niż w stolicy a tak rowerkiem siup z ulicy na chodnik i abarot 😁

 9. Czy jak przyjedzie ktoś zainteresowany naszym „Miastem” i będziemy mu chcieli pokazać np. lotnisko później ewentualnie nasze piękne okolice co jest całkiem normalne to delegacja też zostanie zawieziona do Kodnia czy Janowa Podlaskiego – rowerem ??? Czy wypada mieć w mieście chociaż jeden porządny środek transportu. Czy już całkiem będziemy dziadowali !!!