W szkole podniósł się bunt. Bronią zwolnionego dyscyplinarnie dyrektora

74240793_1022204124789468_7171675209051668480_n

Henryk Zacharuk, dyrektor bialskiego ZDZ przestał pełnić swoją funkcję we wtorek (26 listopada). Dyrektor z ponad 20-letnim stażem został zwolniony dyscyplinarnie przez nową prezes Zarządu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie. Katarzyna Kusa, nowa prezes jest na swoim stanowisku od zaledwie kilku dni.

– Odwołano mnie dyscyplinarnie. Powody są dla mnie niezrozumiałe. Zarzuca mi między innymi, że przyznałem podwyżki nauczycielom, tymczasem takie było rozporządzenie. Oskarża się mnie o niepotrzebne koszty – mówi Henryk Zacharuk.

Drzwi do gabinetu dyrektora zostały zaplombowane. Zarząd ZDZ wydał mu także zakaz wstępu na teren szkoły.
– Zaplombowano mój gabinet i sekretariat. Nie poinformowano o tym nawet nauczycieli – dodaje. Zacharuk przypuszcza, że decyzja o zwolnieniu może wynikać z jego braku poparcia dla nowych władz zarządu.

– To paranoja, żeby dyrektorowi zabroniono wejść do gabinetu. Jesteśmy tutaj, bo chcemy powrotu dyrektora, w przeciwnym razie, będziemy protestować. Wspierają nas też rodzice – wyjaśnia Anna Chmiel, przewodnicząca szkolnego komitetu protestacyjnego.

W środę (27 listopada) nauczyciele wraz z rodzicami uczniów protestowali. Pojawili się tam nawet absolwenci ZDZ, którzy bardzo dobrze wspominają dyrektora Zacharuka. Na ogrodzeniu, ścianach i drzwiach szkoły zawisły plakaty z hasłami „#MuremZaDyrektorem” czy też „Oddajcie nam dyrektora” wykonane przez młodzież. Kadra nauczycielska poinformowała, że lekcje przebiegają zgodnie z planem.

W bialskim ZDZ uczy się ponad 800 uczniów. Choć proces dydaktyczny nie miał być zakłócony, uczniowie solidarnie zrezygnowali z zajęć. Dzisiaj rano (28 listopada) młodzież zorganizowała akcję. Zebrali się przy szkole. Uczestnicy oznajmili, że nie pojawią się na lekcjach dopóki Henryk Zacharuk nie wróci na stanowisko dyrektora.

Sytuacja niepokoi nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli. Szkoła jest placówką prywatną. Władze miasta zabrały jednak głos w tej sprawie – Prezydent Miasta Biała Podlaska oświadcza, że jest zaniepokojony sytuacją w tej, tak ważnej dla kształcenia zawodowego, placówce oświatowej, dobrze uzupełniającej ofertę miejskich szkół. Dyrektor Henryk Zacharuk jest bardzo ceniony w Białej Podlaskiej za to, że pod jego kierownictwem szkoła wspaniale się rozwinęła, o czym świadczy przede wszystkim duże zainteresowanie uczniów. Jego zasługą jest też bardzo dobra atmosfera w szkole oraz efekty nauczania – można przeczytać na stronie miasta.

Placówka pod rządami Zacharuka radziła sobie bardzo dobrze. W tym roku dołączyło do niej 12 klas pierwszych. Pracownie są dobrze wyposażone, a szkoła nie jest zadłużona.

Nowa przez lubelskich ZDZ nie „miała czasu” zabrać głosu w tej sprawie. Sekretariat twardo wskazuje – Nie będziemy się wypowiadać. Otrzymacie państwo oświadczenie.

Sprawą zainteresowały się już ogólnopolskie media.

Udostępnij!

Komentarze: 13

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Najwyraźniej Litwiniuk nie czytał ,, Księcia,, Machiawellego, który radzi nowemu władcy wszystkie ,,zbrodnie,, popełniać w pierwszym roku rządów. Litwiniuk ,,rozkręca,, się dopiero w drugim …

  2. Sprawa do sądu i minimum zmiana podstawy zwolnienia i świadectwa pracy, szkoda Pana Zacharuka, bo to wspaniały człowiek.

  3. Najlepiej było by nie mieszać polityki z edukacją,ba, z żadną dziedziną życia. Obecnie przynależność do jakiejkolwiek partii, wpływa destrukcyjnie na logiczne myślenie i daje dziwny przywilej niszczenia tego co funkcjonuje w miarę dobrze. A Panu szczerze napiszę:boję się konfederatów, „liberum veto” już było i kiepsko na tym wyszliśmy.

  4. Najgorsze jest to, że MAŁOSTKOWA osoba z Lublina osobistymi urazami może ZNISZCZYĆ PRZYSZŁOŚĆ wielu młodym ludziom!
    Teraz kiedy jest taki DEFICYT na dobrze przygotowanych do zawodów technicznych ludzi niszczyć jedną z niewielu istniejących takich szkół na dodatek mającą BARDZO DOBRĄ opinię wśród uczniów obecnych jak i już byłych to chyba WIELKIE NIEPOROZUMIENIE!?!
    A może jak ciągnie się to od początku zmian czyli od 99 roku chodzi o to, że najlepsza taka szkoła jest w Białej Podlaskiej a nie w Lublinie ?!?
    Fakt, że popierają go byli uczniowie, którzy już w żaden sposób nie są od szkoły zależni oznacza, że TEN Dyrektor jest dla ZDZ WARTOŚCIOWĄ osobą a nie przeszkodą w jej dalszym rozwoju!