Walczą z przemytem i koronawirusem

20200415 (6)
fot. KAS

Krajowa Administracja Skarbowa informuje o pracy lubelskich funkcjonariuszy w czasie epidemii. Walczą z przemytem i wspierają walkę z koronawirusem. Nielegalny alkohol trafia do placówek, gdzie służy jako środek do dezynfekcji.

Od 13 marca KAS ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa wykonuje swoje zadania z zastosowaniem dodatkowych środków ostrożności. Urzędy skarbowe nie są dostępne dla podatników. Kontakt odbywa się w formie telefonicznej i elektronicznej. Dostępne są także skrzynki podawcze na pakierowe dokumenty i formularze. – Dotychczas zwróciliśmy blisko 347 mln złotych. Zeznań złożono prawie 600 tysięcy, z czego prawie 514 tysięcy to zeznania złożone elektronicznie, a prawie 80 tysięcy to papierowe. Poprzez usługę „Twój e-PIT” złożono ponad 150 tysięcy dokumentów – pisze rzecznik prasowy KAS.

Zauważono także wzrost wniosków o ulgi w spłacie. W lutym wpłynęło 128 takich wniosków, zaś w okresie od 13 marca – 437.

Stan epidemiologiczny nie zwalnia funkcjonariuszy również z walki z przemytem. Na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej każdego dnia kontrolują i odprawiają setki pojazdów ciężarowych z różnych stron świata, w tym m.in. z towarami pierwszej potrzeby. Tylko w ostatnim miesiącu na przejściach towarowych z Ukrainą i Białorusią w woj. lubelskim funkcjonariusze odprawili w obu kierunkach ponad 70 tysięcy ciężarówek.

Odprawy odbywają się także w oddziałach wewnętrznych. Na rzecz granicy i płynnego systemu odpraw każdego dnia pracują funkcjonariusze w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw w Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej. To tu dokonywana jest większość formalności, zwłaszcza dokumentacyjnych, związanych z międzynarodowym ruchem towarowym. Miesięcznie funkcjonariusze obsługują tysiące zgłoszeń celnych importowych, eksportowych i tranzytowych. Gdy wynika to z określonych wskazań funkcjonariusze przeprowadzają też fizyczne rewizje przewożonego towaru.

– Na bieżąco poddawane kontroli są także wagony i kontenery towarowe wjeżdżające do naszego kraju. Przykładowo, tylko w Małaszewiczach w ostatnim miesiącu funkcjonariusze celno-skarbowi odprawili blisko 20 tysięcy wagonów – dodaje rzecznik.

Pomimo wyjątkowej sytuacji funkcjonariusze KAS cały czas spotykają się z próbami przemytu. Najbardziej spektakularne przypadki w ostatnim miesiącu to zatrzymanie w Oddziale Celnym w Małaszewiczach ponad 34 tysięcy podrabianych zabawek oraz dwa tysiące kompletów paralizatorów elektrycznych bez certyfikatów bezpieczeństwa.

Lubelska KAS aktywnie włączyła się też w działania mające na celu minimalizowanie skutków pandemii. Do szpitali oraz innych placówek w woj. lubelskim przekazali na cele dezynfekcyjne już 2,2 tysiące litrów alkoholu pochodzącego z udaremnionych prób przemytu oraz z działań kontrolnych prowadzonych na terenie kraju. Służy on do dezynfekcji przedmiotów, sprzętów, pojazdów itp. W przygotowaniu są kolejne partie alkoholu dla kolejnych instytucji w naszym województwie.

– Wielki Piątek nasi funkcjonariusze z Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin odprawili 2 mln maseczek, które dotarły do Polski w nietypowy sposób, a mianowicie w samolocie pasażerskim, który przyleciał z odległego o około 8 tysięcy kilometrów Szanghaju. Tego typu przesyłki traktowane są przez KAS priorytetowo – informuje.

Udostępnij!

Komentarze: 5

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Co z tego jak w takiej formacji nie ma podwyżek ani żadnych nagród…. Ludzie mają ogrom nadgodzin których nawet wybrać nie mogą…

  2. Ciekawe!. Czy dalej czepiają się zwykłych osób przekraczających granicę a większe towary puszczają puazem?!