Wipasz inwestuje w Międzyrzecu. Ma powstać 1200 miejsc pracy

DSC_0977

Budowa nowego zakładu drobiarskiego o powierzchni ponad 3 hektarów ruszy za nieco ponad miesiąc. Według harmonogramu, działalność rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku.

We wtorek (28 lutego) przy ulicy Siteńskiej w Międzyrzecu Podlaskim, czyli w miejscu gdzie zlokalizowana będzie nowa inwestycja olsztyńskiej spółki, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszłą ubojnię drobiu. Podobny zakład znajduje się w Mławie.

– Polska jest na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o produkcję świeżego mięsa z kurczaka. Inwestycja, która powstaje, ma utwardzać tą polską specjalność. Zakład w Międzyrzecu Podlaskim będzie miał charakter typowo eksportowy. To, że tak bogata inwestycja jest opłacalna, udowodniła już Mława. Tam przyjeżdżają kupcy i inwestorzy z całego świata. Na zakład patrzą z podziwem. Mam nadzieję, że taki będzie również w Międzyrzecu Podlaskim – mówi Józef Wiśniewski, prezes zarządu Wipasz S.A.

Całkowity obszar inwestycji to ponad 8,5 hektara, z czego niemal 40 procent będzie stanowiła powierzchnia zabudowy. Pozostała część zostanie przeznaczone na utwardzoną powierzchnię oraz tereny zielone.

– Z ogromną satysfakcją odebrałem pierwsze spotkanie z prezesem Wiśniewskim, kiedy padła propozycja inwestycji w Międzyrzecu. To przedsięwzięcie pozwoli nam dźwignąć miasto w zakresie nie tylko miejsc pracy, ale również kolejnych inwestycji. Tak potężny inwestor z polskim kapitałem potrafi również wygenerować dodatkowe miejsca pracy w otoczeniu – mówi Zbigniew Kot, burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski. – Trzymam kciuki za tę inwestycję. Bardzo mi zależy, żeby pokazać, że taki inwestor może przysporzyć nam tylko i wyłącznie splendoru. Pragnę, by miasto nabrało w żagle potężnego wiatru i po trudnym okresie w końcu zaczęło się rozwijać z dużą siłą.

Przy zakładzie powstanie budynek socjalno-biurowy, który zostanie podzielony na cztery części funkcyjne. Znajdą się tam portiernia, sklep firmowy, budynek technologiczny i zbiorniki oczyszczalni ścieków, stacja uzdatniania wody, a także warsztat i myjnia. Ponadto, przy zakładzie zostanie wybudowany parking pracowniczy dla kilkuset aut oraz stołówka.

Szacowany koszt inwestycji to 250 mln zł, z czego 180 mln zł stanowią środki z kredytu. W nowym zakładzie zatrudnienie ma szansę uzyskać ponad 1,2 tys. osób. W podziale na 3 etapy zgodnie z posuwającymi się pracami budowlanymi firma zamierza zatrudnić inżynierów, weterynarzy, ekonomistów, handlowców oraz pracowników fizycznych.

Prace nad utworzeniem zakładu drobiarskiego w Międzyrzecu Podlaskim rozpoczęły się w styczniu tego roku, choć rozmowy na ten temat odbywały się już dużo wcześniej. Budowa ma rozpocząć się już w kwietniu, a rok później obiekt ma zostać oddany do użytku. Zakończenie budowy obiektu planowane jest na styczeń.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *