Wkrótce rusza budowa rond turbinowych

Wkrótce rusza budowa rond turbinowych 16
Fot. Justyna Dragan (Podlasiak)

Dwa nowe ronda powstaną w Białej Podlaskiej. Już za rok na dwóch skrzyżowaniach z drogą krajową będzie bezpieczniej. Koszt inwestycji to ponad osiem milionów złotych. 

Konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Drogowych jako lider oraz Tre–Drom i Budomex wybudują dwa ronda w Białej Podlaskiej na ważnym szlaku komunikacyjnym. Przeciągu roku skrzyżowanie drogi krajowej nr 2 z ulicą Terebelską oraz aleją Solidarności zmieni się nie dopoznania. Powstaną tam ronda „turbinowe”.  W piątek w bialskim magistracie podpisano umowę z wykonawcami. Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej chwali wyniki przetargu, że robią to bialscy przedsiębiorcy, którzy są na rynku budowlanym sprawdzeni. 

Na ten cel miasto pozyskało ponad cztery miliony zł z dotacji transgranicznej Polska – Białoruś- Ukraina. Cały koszt inwestycji to ponad 8,2 mln złotych. Partnerem ze wschodu jest Brześć. 

Wykonawcy po podpisaniu umowy od razu zabierają się za pracę. W pierwszej kolejności przygotowana zostanie dokumentacja organizacji ruchu w trakcie budowy rond. Muszą być to uzgodnienia na każdym szczeblu, gdyż skrzyżowania te znajdują się na międzynarodowej trasie E30. 

– Prace w tym roku mają już być w zaawansowanym stadium. Nie wiemy, które rondo powstanie pierwsze, zależy to od pierwszych decyzji w sprawie organizacji ruchu. Docelowo budowa rond ma być wykonana jednocześnie – zaznacza Leszek Horeglad, prezes spółki PRD.  Za budowę ronda przy al. Solidarności odpowiadać będzie PRD, zaś za skrzyżowanie z ul. Terebelską Tre-Drom. Budimex wykona uzbrojenie na tych inwestycjach. 

 – Ze statystyk policji oraz opinii mieszkańców, te skrzyżowania są najbardziej kolizyjne. Problemy sprawia wyjazd z miasta w stronę Rakowisk. Tą inwestycją pokażemy, że będzie bezpieczniej – podkreśla Michał Litwiniuk, prezydent miasta. 

Zgodnie z deklaracja budowa rond ma być mało uciążliwa dla kierowców.

fot. Google Street View

Wkrótce rusza budowa rond turbinowych 17

Wkrótce rusza budowa rond turbinowych 18

Udostępnij!