Woda w trzech gminach nie nadaje się do spożycia. Wykryto bakterie coli

Woda w trzech gminach nie nadaje się do spożycia. Wykryto bakterie coli 16

Wodociąg zaopatruje ponad 7300 mieszkańców w trzech gminach. Sanepid wydał dzisiaj komunikat o bakteriach coli wykrytych w tej wodzie. Nie nadaje się do spożycia i mycia.

Dzisiaj (22 listopada) Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Białej Podlaskiej wydał komunikat. Woda z wodociągu zbiorowego Koroszczyn kategorycznie nie nadaje się do spożycia oraz celów sanitarno-higienicznych ponieważ wykryto w niej bakterie z grupy coli. Wodociąg zaopatruje 7351 mieszkańców gminy Terespol, Kodeń i Zalesie.

Wody z tego wodociągu nie powinni używać mieszkańcy miejscowości Bohukały, Dobratycze-Kolonia, Kobylany, Kołpin-Ogrodniki, Koroszczyn, Krzyczew, Kukuryki, Kuzawka, Lebedziew, Lechuty Duże, Lechuty Małe, Łęgi, Łobaczew Duży, Łobaczew Mały, Małaszewicze, Małaszewicze Duże, Małaszewicze Małe, Michalków, Murawiec, Neple, Podolanka, Polatycze, Samowicze, Starzynka, Zastawek, Żuki, Dobratycze, Kopytów, Kopytów-Kolonia, Kolanówka, Wólka Dobryńska.

Informacja obwiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu. Do tej pory nie powinno się używać wody do gotowania i przyrządzania potraw, do picia, do mycia naczyń i żywności. Nie powinno się też wykorzystywać jej do mycia rąk, zębów i kąpieli.

Woda w trzech gminach nie nadaje się do spożycia. Wykryto bakterie coli 17 Woda w trzech gminach nie nadaje się do spożycia. Wykryto bakterie coli 18

Udostępnij!

Komentarze: 15

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. To az ty tra sprawdzenie masakra dowiadujesz sie ze 2 tyg temu pobrali probki i 2 tyg pijesz gotujesz wode nieprzydatna do spożycia 3 swiat

 2. ….14.11.218r. wykryto bakterię „col”i to dlaczego dopiero mieszkańcy gmin zostali poinformowani dnia 22.11.2018r. ???????? – ciekawe kto za to beknie czekam na tą informację.

 3. Skoro próbka została pobrana 14.11 to dlaczego dopiero 22.11 informacja ta dociera do mieszkańców?
  Przez ponad tydzień mieszkańcy korzystali ze złej wody.
  Kto zawinił?

  1. Nikt nie zawinil. Laboratorium jest zobowiazane do poinformowania o przekroczeniu w terminie do 5 dni roboczych. Tak tez bylo. Sanepid podjal decyzje o zamknieciu wodociagu.

 4. proszę aby osoby nie mające pojęcia o rzeczy nie wypowiadały się. ASF to choroba wywoływana przez wirus afrykańskiego pomoru świń. Do wykrycia wykorzystuje się testy lub wykrywanie obecności przeciwciał. Jeżeli chodzi o e. coli (Escherichia coli) to bakterie beztlenowe gram ujemne. Wykrywanie poprzez wykonane posiewu. Okres inkubacji 8-14 dni. Materiał pobrany 14, ogłoszenie 22.

  1. A laboratoria maja 5 dni roboczych na wydanie wyniku mikrobiologii. 14 listopada byla sroda, wyniki czesciowe byly we wtorek, czyli terminy zostaly zachowane. Po wykryciu przekroczenia powiadomiono sanepid, który nakazal zamkniecie wodociagu. Wszystko zgodnie z prawem, wiec o co ta burza? Gr coli ginie w 60 stopniach, mozna przegotowac wode i ja uzywac, o ile enterokoki i escherichia jest w normie😉

  1. To nie odbylo sie w ciagu jednego dnia zacznijmy od tego, poniewaz nie da sie wykonac posiewu i odczytac wynikU w ciagu 12 godzin. Najwczesniej po 18 godzinach od pobrania i dostarczenia proobek do laboratorium. W sytuacji kiedy pojawia sie przekroczenie sanepid moze wykonac takie szybsze badanie, poniewaz jest to gra o ogromne pieniadze w momencie kiedy wodociag jest zamkniety. Poki co woda dopuszczona jest tylko warunkowo.