Wojska jeszcze nie ma, ale inwestycja już zablokowana

Wojska jeszcze nie ma, ale inwestycja już zablokowana 16

Czy wojsko rzeczywiście wróci do Białej Podlaskiej? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, pozostaje czekać na szczegółowe wyjaśnienia od ministerstwa. Resort obrony narodowej jak na razie wykazuje tylko „zainteresowanie” co do przejęcia lotniska. Mimo, że MON nie złożył oficjalnej deklaracji, inwestycje które miały być realizowane na tych terenach zostały zamrożone.  

W środę (9 stycznia) informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej zastanawia się nad przejęciem byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. Miałby tam zostać utworzony garnizon dla sił lądowych i terytorialnych. Przypomnijmy, że w naszym mieście jeszcze niespełna dwie dekady temu działał 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

Na terenie lotniska obecnie funkcjonuje podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej, na której miasto zamierzało inwestować. Niestety z liczącego 94 hektary obszaru udało się sprzedać tylko niewielką część (3,4 ha). By zachęcić inwestorów podstrefa miała zostać uzbrojona w media oraz planowano wybudowanie drogi wewnętrznej. Jednak ze względu na zainteresowanie przejęciem lotniska przez Ministerstwo Obrony Narodowej, realizacja tej inwestycji została zatrzymana. A chodziło o projekt warty ponad 10 mln zł, na który miasto uzyskało niemal 5,8 mln zł dofinansowania.

– Niektórzy lokalni działacze przedstawiają w mediach fałszywy obraz wydarzeń. W artykule jednego z lokalnych portali padają zarzuty, że zrezygnowałem z rozwoju podstrefy – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej. I wskazuje na osobę byłego zastępcy prezydenta miasta. – Adam Chodziński cenzuruje nasze działania w obszarze lotniska i podstrefy. Nie rezygnujemy samoistnie z faktu funkcjonowania podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej, a ze względu na plany wojska co do rozwoju sił zbrojnych na tym terenie – wyjaśnia prezydent. Działka, na której miasto chciało inwestować częściowo stanowi własność Agencji Mienia Wojskowego. Prezydent dodał, że po informacji uzyskanej przez resort obrony narodowej, nie ma możliwości by sięgnąć po środki unijne na realizację wspomnianej inwestycji.

Z kolei Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji w bialskim magistracie poinformował, że miasto musiało spełnić szereg warunków by skorzystać z unijnego dofinansowania. – Wśród najważniejszych należy wymienić prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Projekt zakładał uzbrojenie terenu inwestycyjnego, które w części znajduje się na obszarze zarządzanym przez AMW .

Miasto o taką zgodę wystąpiło 24 lipca, a odpowiedź, zresztą negatywną, otrzymało cztery miesiące później: Jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej są zainteresowane pozyskaniem przedmiotowych nieruchomości, dlatego też do czasu ustalenia ostatecznego ich zagospodarowania, w tym przede wszystkim na potrzeby resortu obrony narodowej, nie jest wskazane ich zainwestowanie. Miesiąc później wpłynęło kolejne pismo od ministerstwa, potwierdzające wcześniejsze informacje.

– To przekreśla możliwość realizacji inwestycji w kształcie planowanym przez nas i objętym wnioskiem przez dofinansowanie. Wyklucza się możliwość dojazdu do uzbrajanych terenów na terenach przejmowanych przez wojsko. Zgodnie z dokumentacją konkursową prezydent składając wniosek o dofinansowanie, oświadczył pod rygorem odpowiedzialności karnej, że do objętych projektem terenów istnieje dostęp komunikacyjny – wyjaśnia Michał Romanowski. I dodaje, że zapewnienia dostępu do tego terenu w inny sposób byłoby mało odpowiedzialne. – Budowa innej drogi dojazdowej do tych terenów wymaga mnóstwa czasu i ogromnych nakładów pieniędzy.

Kolejną sprawą jest zobowiązanie prezydenta, że w okresie pięciu lat od zakończenia realizacji przedsięwzięcia, 100 proc. terenów inwestycyjnych zostanie zagospodarowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to wymóg wynikający bezpośrednio z dokumentacji konkursowej. W przeciwnym wypadku miasto musi zwrócić część dotacji. – Spotykaliśmy się z inwestorami, ale po informacjach przekazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ci inwestorzy rezygnowali ze swoich planów. Istnieje ogromne ryzyko, że nie uzyskamy wymaganych i deklarowanych przez miasto efektów zbycia i zagospodarowania wszystkich terenów – wyjaśnia naczelnik.

Aktualnie miasto nie zna szczegółów, co resort obrony narodowej konkretnie chce robić na lotnisku. – Jedyną rozsądną decyzją było wstrzymanie się od realizacji tej inwestycji, wyjaśnienie planów ministerstwa i ewentualnie w późniejszym etapie zweryfikowanie naszych planów inwestycyjnych, zmiana dokumentacji technicznej, a później ponowne podejście do tematu – dodaje Romanowski.

Prezydent odniósł się też do kwestii pisma, jakie ostatnio przekazał marszałkowi, informując, że z przyczyn od miasta niezależnych, realizacja projektu na chwilę obecną nie jest możliwa. – Nie wolno komunikować fałszywie. Byłoby to poświadczeniem nieprawdy. Zgodnie z wiedzą o planach MON przekazaliśmy stosowną odpowiedź marszałkowi.

Michał Litwiniuk dodał, że z rozmów z przedstawicielami wojska wynika, że usytuowanie garnizonu wojskowego nie wyklucza możliwości funkcjonowaniu w bezpośrednim sąsiedztwie podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej. – Pozostaje problem z jej skomunikowaniem. Teren, gdzie miała być wybudowana droga prowadząca do naszego obszaru w podstrefie byłaby zajęta przez wojsko. To nie zmienia faktu, że dalej będziemy starać się o rozwój tego obszaru.

Miasto przygotowuje się też do realizacji drugiego wariantu umożliwiającego rozwój Białej Podlaskiej. Chodzi o utworzenie Miejskiej Strefy Gospodarczej. Ta nazwa obejmuje system zwolnień z podatku od nieruchomości przyznawanych przedsiębiorcom w zamian za nowe inwestycje i utworzenie oraz utrzymanie nowych  miejsc pracy. Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje m.in. w Międzyrzecu Podlaskim.

ZOBACZ TAKŻE: Bialskie lotnisko może trafić w ręce obrony narodowej

Udostępnij!

Komentarze: 61

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. Ha ha ha wszystko przeciez zablokuje a co. galeria zablokowana radziwil zablokwany lotnisko zablokowane chociaz wczoraj sie chwalili ze jakiego to sukcesu nie dokonali za 5 lat trzeba bedzie tez zablokować

  1. naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji w bialskim magistracie wygląda jak przed chińską egzekucją hahahaha

 2. Chwała ze warszawskiej nie zablokowali zanim się nauczyli blokowac oddali do uzytku byle jaka droga ale da sie tico przejechac i seicento

   1. Chlopie stafaniuka juz nie ma jak bys nie zauwazył bedziesz 5 kolejanych lat wspominal jaki to on byl lub nie był. Patrz co sie dzieje teraz

  1. To za rządów stefaniuka roboty zarówno na stadionie i w amfiteatrze były właśnie przerwane, na lotnisku też nie wiele się działo.

 3. pytanie raczej brzmi kiedy WP zawita do BP , a wydaję się to bardziej realną szansą na rozwój naszego miasta jak utopijne mrzonki o ogromnej „strefie gospodarczej” śmiesznego Stefaniuka. wojsko to miejsca pracy to obroty w handlu oraz ożywienie atmosfery miasta. tym bardziej że istnieje prawdopodobieństwo obecności też wojsk amerykańskich. więcej na temat w branżowym portalu ..https://www.defence24.pl/wiadomosci/wojsko-szykuje-sie-do-powrotu-do-garnizonu-w-bialej-podlaskiej

  1. Wojsko to miejsca pracy? Owszem, dla dziewczyn …. Ożywienie handlu? Jasne, gorzała całą dobę… Atmosfera miasta? Na pewno, przecież w sąsiedztwie obóz azylantów….

  2. Litwiniuk już po dwóch miesiącach jest „śmieszny”, choć ktoś bardziej uważny tę cechę obecnego prezydenta już wcześniej spostrzegł…

 4. pisowskie trolle po raz kolejny w akcji i po raz kolejny w godzinach pracy ….najwyższy czas aby informatyk w UM sprawdził kto się tak dzielnie udziela

  1. J-23, masz ksywę sowieckiego agenta, których bronią teraz platfusy. Więc zanim kogoś POsądzisz o trollowanie, spójrz w lustro, w odbiciu ujrzysz platformerskiego trolla. Żałosny jesteś jak cała ta twoja nikczemna platforma…

    1. Anna: Najlepiej nic nie pisac i udawać że jest wszystko dobrze. Tak jest wygodnie dla niektórych. Ile projektów informatycznych było obiecywanych dla miasta a ile zostało zrealizowanych za Stefaniuka ? Porównaj sobie Międzyrzec Podlaski, porównaj sobie kwoty za Czapskiego i masz odpowiedz. I te ciągle problemy techniczne na sesji. Błędy na stronie. A propo do Redakcji : ukradli ten światłowód czy nie ? Bo dużo szumu było i nie widziałem wyniku sprawy.

     1. było jeszcze darmowe mieszkanie dla rzecznika, wywalenie diany ze szkoły 9 przez co obiady są ok. 30% droższe dużo szumnych zapowiedzianych inwestycji a wyszło jak zwykle…. a teraz stefaniuk będzie się mścił ze go ciemny lud nie wybrał a wujek bierecki na siłę do sejmiku lubelskiego …. to jest dopiero dno i wodorosty

 5. Moim zdaniem z tego co mówi dowódca tworzonej 18 dywizji garnizon w białej jest całkiem realny. Wszyscy powinniśmy temu kibicować. To bylby skukces naszego miasta, wielkie uderzenie inwystycyjne porównywalne z ulokowaniem w latach 70 tych 61 pułku który dał miastu rozwój. Nie dzielmy białej powiedzmy szczerze to byłby wielki plus naszego miasta. Wszyscy powinniśmy o tym mówić wyłącznie pozytywnie i pisowcy i platformersi i komuchy i wszyscy. To byłby plus wszystkich.

 6. To są rządy POKO wszystko NIET wszystko zniszczyć co wymyśli PiS i co mieszkańcy Białej zadowoleni z decyzji gogusia Widelec go nauczył co ma robić . WSTYD kolarzu !!!!!!

  1. Mieszkaniec Białej — typowy PISowiec , fanatyk ziejący nienawiścią do tych co nie z nimi . A że nie pisaty i czytaty to inna sprawa.

   1. Realista – co gościu cieszysz się że wszystko niszczą na pewno jesteś jednym z tych co tate dostał dotacje i kupił Cycowi mieszkanie w mieście i guzik cię to obchodzi co się tutaj dzieje a ja tu mieszkam już 50 lat i teraz widzę jak gogusie niszczą Białą ,to co wymyślili to żeby wóda była sprzedawana po 22,a reszta wszystko na NIE budowa karuzeli na Łomaskiej-NIE,budowa stadionu- NIE, budowa amfiteatru- NIE, budowa parku rozrywki na Terebelskiej- NIE ,i co z tego się cieszysz to ty jesteś typowy POKO ,i na pewno jesteś pisaty i czytaty a w Białej jest od groma takich umnych !!!!!!

    1. Mieszkaniec Białej — z tobą to nie ma o czy dyskutować. Jestem normalnym człowiekiem jak tysiące ludz z tąd. Mieszkania nikomu nie kupiłem bo mnie nie stać przez tą” normalność” pisowską . Tylko ktoś musi po tych nie normalnych zagrywkach rządzących w Białej posprzątać . I padło na obecną władzę . A że przegrani są mściwi , to blokują każdą inwestycję . KAPEWU ????????? !!!!!!!!!!

    2. W twoim tekście mieszkańcu Białej!!!! dziwnie przebija pycha , że oto wcześniej było dobrze a teraz tak źle. Zauważ , że musiał być powód tak wolnego tempa prac i nie można tego kontynuować w tej formie. To nie znaczy, że „dajemy gazu” i oto wszystko nabiera tempa. Trzeba ustawić to na właściwe tory . Były jakieś przyczyny tego stanu i te trzeba wyeliminować.Myślę, że nikt nie zamierza wycofywać się z rozpoczętych inwestycji ale żeby to nie szło ślamazarnie i miało ręce i nogi , muszą być dobrze ustawione zasady działania pomiędzy inwestorem i wykonawcami , inaczej zamiast zajmować się budową i podziwiać postępy będą tylko przepychanki. Jest rzeczą normalną że nowy gospodarz robi tzw. remament żeby wiedzieć na czym stoi , czasami zleca kontrole RIO żeby mieć czyste konto i nie obrywać za swego poprzednika . Każdy ma swój styl pracy i dochodzenia do celu.

  2. Mieszkaniec BIałej !!!!!. Ty przeczytałeś co napisałeś? Ty rozumiesz co napisałeś? Mam wrażenie, że napisałeś to tylko dla tych którym piana z pyska cieknie. Człowieku???? (troll to też człowiek??).

 7. Logiczne jest, że nie leją asfaltu aby go nie zrywać.

  Pierwszeństwo to, już od dawna jest znane.

  Ciemnota woli trolować.

  Pozdrawiam.

  1. ab71 Wygląda na to, że po poprzednim władcy na placu boju został tylko smród i bałagan. Powinieneś mieć do niego pretensje, a ty zanosisz żale do tego który musi posprzątać.

    1. Patrzysz i nie widzisz. Przecież to MON zlikwidował, a Prezydent tak poprzedni jak i obecny w tym przypadku nie mają wiele do gadania. No chyba, że jest drugie dno ale zważywszy na to kto rządzi teraz w MON’ie to prawda nie po Twojej myśli będzie.

     1. Wojsko jeszcze nic nie głosiło a pan Prezydent likwiduje strefe . Wojsko ma swoje tereny a miasto ma swoje i obie inwestycje powinny działać dla dobra miasta ,Jak tego kolego nie rozumiesz to twoja sprawa .

     2. Dla idioty tego nie wytłumaczysz bo on wie swoje. Poza tym musi być zachowana odpowiednią odległość od jednostki wojskowej i jeżeli rzeczywiście MON chce jednostkę tutaj powołać to strefa nie ma racji bytu. Ale to takie komusze myślenie u ab71 jak się w PRLu mózg wychował

 8. PIS zrobi z Litwiniuka durnia…. Obiecuja a pozniej sie wycofaja. Skorzysta i to mocno miasto Chelm bo ma pisowskiego prezydenta. Nasz moze sobie POjezdzic na rowerze ewentualnie POmoc pieskom co juz uczynil hehe

  1. Jak się PIS wycofa to z siebie zrobi durnia a nie z kogoś od kogo nie zależy ta decyzja. Zacznijmy myśleć jak ludzie a nie jak durnie bez własnego zdania. Używajmy rozumu

   1. Słusznie. Przestańcie bawić się w prywatne wojenki , połajanki i inne tam….. za publiczne pensyjki, tyko do roboty .Ludzie mają dość cwaniactwa i zarozumiałości „elit” władzy . Nie po to tam jesteście żeby za nasze pieniądze ustawiać kolesi na stołkach( raz specjalista od bezpieczeństwa raz od ratownictwa potem od administracji a na koniec od medycyny ) albo rozgrywać konkurencję. Macie pracować dla społeczeństwa, tu na dole. Kandydujecie dla dobra ludzi jak to przed wyborami słyszymy a co widzimy , karierowiczów idących po zaszczyty , cwaniaków oczekujących poklasku i wasalnych relacji z tytułu zajmowanego stanowiska. Pchacie się wszędzie i na wszystkim się znacie. Kto was tego nauczył. Zero pokory .

 9. Pan Chudziński powinien się nie wypowiadać.. miał swój czas razem z darusiem ale na szczęście bialczanie postanowili usunąć owych Panów od w ich mniemaniu koryta i dobrze..Teraz jest czas aby wykazać się na stanowisku stworzonym tylko pod niego:).tak się załatwia temat w pisowskich strukturach.Dzikiewicz komandos(patrz profil facebook)składa wypowiedzenie z zgl i w nagrodę od vice marszałka dostaje posadę w Word.na Awfie też mu Teść zawsze pomagał bo lebiega nawet oszczepu nie potrafił w rękach trzymać co dopiero nim rzucić itd.przyzwyczail się nasz rodowity bialczanin.cyrk na kółkach, brakuje tylko kobiety z brodą.

 10. Wojskowi, żołnierze państw NATO na ćwiczeniach to szansa dla lokalnych producentów pieczywa, mięsa, rolników uprawiających warzywa, owoce. Bialskie kluby, restauracje odżyją. Taksówkarze będą mieć więcej kursów. Większy ruch będzie na dworcach pkp oraz autobusowym. Drobny handel odżyje. Mam nadzieję, że bialskie dziewczyny nie wyjadą za żołnierzami, ale że oni zostaną w Białej dla nich :).

  1. Żadne wojsko nie jest w stanie tak napędzić handlu w tym mieście jak robią to „turysci” zza Buga. Restauracje, taryfiarze? Żałosna jesteś i bardzo naiwna. I zdecydowanie za dużo filmów oglądasz.

 11. A ten ……(!) Michał R….znów szuka poklasku u nowej-starej władzy….wystawił obecnych przy tym stole a teraz znów chce się ogrzać?Kiedy przejżycie na oczy….I czy z tego wydziału polityki wylecieli juz ludzie od kochającego Podlasie?zaskoczeni ? Nie ma czym …..dzięki temu mozlwy jest swobodny przepływ info do Urzędu Marszałkowskiego ?

 12. Zreflektowali sie, kurka wodna, po tylu latach na przejecie obiektu. Lepiej poźno niż wcale, bo pozostawianie tego typu infrastruktury wojskowej, bez zabezpieczenia lub możliwości zniszczenia jest kompletnym absurdem. W razie „W” to lotnisko bedzie swietnym punktem desantowym adwersarza.

  1. Szanowny bp – no wszystko można ,,byłemu ” zarzucić ale nie to że miał klasę – miał raczej PYCHĘ !!!!!!

 13. PiS w Białej przegrał, więc stracił moc decyzyjną a ,miały płynąc miliony z ministerstwa i urzędu marszałkowskiego . a teraz figa z makiem i. Jak wybraliście tak macie..

  1. Blokujem wszystko a co będzie widać że coś robię BLOKUJEM stadion,galerie,Radziwiłła, na tereblskiej plac zabaw, warszawska a nie warszawska skończona ale blokujem wszystko co nie skończone blokujem rondo na tereblskiej blokujem lotnisko a co.

 14. Jak to się ma do publikacji w polska-zbrojna? Na tereny po lotnisku ma ochotę nie tylko WOT,ale i dywizja powstająca w Siedlcach.W Białej miałby stacjonować pułk zmechanizowany(ok.1200 ludzi)z Rakami,Krabami,Ile to miejsc pracy dla mieszkańców???