Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę 15
Obrona Terytorialna w województwie lubelskim liczy już ponad 2100 żołnierzy i wciąż powiększa szeregi. Służba w szeregach WOT-u cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, a rekrutacja wciąż trwa.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Białej podlaskiej przy ul. Tysiąclecia 28 już 10 kwietnia odbędą się rozmowy kwalifikacyjne dla potencjalnych kandydatów.

WOT to powszechna i ochotnicza służba wojskowa dla każdego w wieku 18-63 lat. Podstawowe wymagania to posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletność oraz niekaralność.

Pełnienie służby w szeregach Terytorialnej Służby Wojskowej niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to przede wszystkim inwestycja w samego siebie, rozwój zawodowy jaki oferuje służba to m.in. kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne.

Ponadto służba w ciekawym środowisku, możliwość zdobycia doświadczenia oraz dofinansowania nauki, aktywność fizyczna, a także zdobycie umiejętności przezwyciężania własnych słabości również zachęcają do wstąpienia w szeregi WOT-u.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść uczestnictwa w służbie jest wynagrodzenie w wysokości 500 zł za gotowość bojową oraz obecność na szkoleniu rotacyjnym w jeden weekend w miesiącu.

Dla zainteresowanych długofalową współpracą z wojskiem po 3 latach szkolenia, którego najważniejszymi elementami są: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc oraz elementy przetrwania- istnieje możliwość kontynuowania kariery już na stanowisku żołnierza zawodowego.

Proces formowania WOT w naszym regionie jest bardzo dynamiczny. Już 7 kwietnia odbędzie się wcielenie kolejnych żołnierzy do 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Teraz czeka ich intensywne 16-dniowe szkolenie w Roskoszy. Ci, którzy ukończą „szesnastkę” 6 maja złożą uroczystą przysięgę wojskową.

23 Batalion Lekkiej Piechoty obejmuje swoim rejonem odpowiedzialności następujące powiaty: bialski, radzyński, łukowski, parczewski. Batalion wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy już ponad 300 żołnierzy.

Do zadań Terytorialsów z Białej Podlaskiej, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe.

Więcej informacji można uzyskać w WKU w Białej Podlaskiej a także na stronie: www.terytorialsi.mil.pl

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *