Wojsko zablokowało świnie. Wójt wydał negatywną decyzję

Wojsko zablokowało świnie. Wójt wydał negatywną decyzję 16
Mieszkańcy Worońca doskonale wiedzą co oznacza życie w towarzystwie chlewni. Mieli się o tym przekonać także mieszkańcy Roskoszy. Gmina po raz kolejny wydała negatywną decyzję w sprawie budowy takiej inwestycji.
Podobnie jak w Worońcu, w Roszkoszy miała powstać chlewnia na ponad siedem tysięcy sztuk trzody chlewnej oraz niezbędna do jej prowadzenia infrastruktura. Chów miał odbywać się w systemie bezściółkowym. Jej inwestorem miał być Karol Bąk.

Dla mieszkańców tej wsi oznaczałoby to codzienną udrękę i pogorszenie warunków życia. Odór w którym zawarty jest amoniak i siarkowodór, ma nie tylko ostry nieprzyjemny zapach. Wpływa także negatywnie na zdrowie przebywających i mieszkających tam ludzi.

Do urzędu gminy wpłynęły także liczne protesty mieszkańców nie tylko Roskoszy, ale też okolicznych miejscowości oraz dyrektora i pracowników Europejskiego Centrum Kształcenia i Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy. Budowie tej inwestycji sprzeciwiły się również organizacje wojskowe.

Wójt gminy Biała Podlaska wydał negatywną decyzję w sprawie budowy tej chlewni.

– Wydano negatywną decyzję ponieważ, przeprowadziliśmy dokładną analizę tego przedsięwzięcia opierając się także na opinii dyrektora ochrony środowiska, sanepidu i innych instytucji. Wojsko także wydało negatywną opinię. W planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis mówiący o tym, że w promieniu 500 metrów od radarów nie może postać żaden budynek. Chlewnia mieściłaby się w promieniu 150 metrów od radaru – tłumaczy Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Decyzja wydana przez gminę wykorzystuje „zasadę przezorności”. Nie mogąc jednoznacznie wykluczyć możliwego negatywnego wpływu na środowisko oraz ludność w tym zdrowie i warunki życia ludzi oraz obronności Rzeczypospolitej Polskiej postanowiono odmówić określenia  środowiskowych uwarunkowań realizacji tej inwestycji.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *