Wsią zawładnęła „sztuka ziemi”

DSC_6776

Za nami ósma edycja Landart Festiwalu, a zarazem czwarta w pięknej, nadbużańskiej scenerii. Do urokliwej wsi położonej niedaleko Janowa Podlaskiego przyjechali artyści z całego świata. Jak wspominali miejscowi, przybyłych gości było o wiele więcej, niż samych mieszkańców.

Miejscem, do którego przyjechali artyści zarówno z naszego regionu i kraju, a także m.in. z takich państw jak Japonia czy Izrael była nadbużańska wieś Bubel-Granna.

Co roku festiwalowi towarzyszy hasło przewodnie. Po „drzewie”, „rzece”, „domu” i „drodze” przyszedł czas na „święto”. Zdaniem artystów było zinterpretowanie tego tematu po swojemu. Trzeba przyznać, że w powstałych instalacjach wyobraźni nie brakowało. Każdą z nich można było podziwiać podczas spaceru wernisażowego, który odbył się w minioną niedzielę (14 lipca) i był połączony z finałem festiwalu.

– Od ośmiu lat prowadzimy ten festiwal w różnych, pięknych okolicznościach przyrody naszego województwa lubelskiego. Jest to dość osobliwy pomysł, jak przez sztukę promować region – mówił podczas rozpoczęcia spaceru wernisażowego Jarosław Koziara z Fundacji Latająca Ryba, która jest organizatorem wydarzenia.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się Katsuhiko Azuma, Leszek Mądzik, Marcin Berdyszak, Bettina bereś, Marco Notes, Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak, François Monnet, Stanisław Brach, Roy Talmon i Noa Biran, Shotaro Yoshino, Karolina Porada, Jarosław Koziara, Mirosław Maszlanko, Paweł Korbus, Andrzej Świetlik, Jarosław Tomasz Kłos, Katarzyna Sienkiewicz, Piotr C. Kowalski i Konstantin Zorkin.

Artyści pracowali nad swoimi instalacjami dokładnie przez 10 dni. Zwieńczeniem festiwalu było spotkanie na terenach zielonych przy Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, gdzie odbył się koncert Marka Dyjaka z zespołem.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *