Od dekady kultywują i podtrzymują tradycję Podlasia

DSC_8011

Były tańce, śpiewy, przedstawienia i twórcy ludowi. Tak wyglądał Szkolny Jarmark Podlaski, który ma za sobą już dziesięcioletnią tradycję.

Wydarzenie odbyło się w miniony czwartek (17 maja) na hali Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu. Jak wyjaśnia dyrektor Jacek Malarski, pomysł stworzenia tego typu imprezy narodził się z gimnazjalnego projektu edukacyjnego, który uczniowie kiedyś musieli zrealizować. Ich zadaniem było przygotowanie różnego rodzaju widowisk, które sięgały do polskich tradycji ludowych.

– Impreza rozwijała się systematycznie przez dziesięć lat. Zapraszaliśmy zespoły ludowe i folklorystyczne. Pojawiali się również twórcy ludowi, którzy mogli zaprezentować swoje rękodzieło. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem gości, którzy chętnie przyjeżdżali, by zobaczyć to, co związane jest z tradycją i kulturą Podlasia – wyjaśnia dyrektor.

Podczas czwartkowego jarmarku szeroko zebrana publiczność miała okazję obejrzeć m.in. widowisko obrzędowe pt. „Chodźcie na wesele”, które przedstawili uczniowie trzecich klas gimnazjum. Wystąpiła również taneczna grupa dziecięca, działająca przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu. Imprezie towarzyszył program artystyczny Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina” oraz Zespołu Tańca Ludowego PG nr 1 w Wisznicach.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *