Z głównego placu wyfrunęło kilkaset niebieskich balonów

autyzm
Baloniki w kolorze niebieskim są symbolem solidarności z osobami z autyzmem. W tym roku poleciały do nieba po raz trzeci.

Co roku na początku kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Stowarzyszenie „Wspólny Świat”, które od 10 lat pomaga osobom dotkniętym tą chorobą, rokrocznie w tym miesiącu stara się akcentować autyzm, problemy z nim związane i uświadamiać społeczeństwo na temat trudności z jakimi borykają się osoby chore.

Od trzech lat z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu z placu Wolności wypuszczane są setki niebieskich balonów. – Mam świadomość, że niewiele to w ich życiu zmieni, ale solidarność z tymi osobami i ich rodzinami jest też ważna. Poza tym mam wrażenie, że są osoby, które jeszcze nie wiedzą o działalności stowarzyszenia – mówi Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”. – Tego typu akcja jak dzisiaj zwraca uwagę na to, że w naszym mieście jest taka organizacja, która może pomóc.

Symboliczne balony zyskały dużą sympatię. Co roku w akcję angażują się szkoły i przedszkola, by wspólnie wypuścić w niebo setki balonów. – Dziecko puszcza balonik, ale zawsze dopyta dlaczego, z czym to jest związane. Mam nadzieję, że w ich głowach zostanie coś takiego jak autyzm, przynajmniej w ten sposób spróbujemy dotrzeć do wszystkich – tłumaczy prezes.

Na tym stowarzyszenie nie kończy swoich działań związanych z uświadamianiem na temat choroby. Dokładnie za tydzień (13 kwietnia) odbędzie się festiwal „Słońce w każdym”. Wydarzenie to ma na celu zaprezentowanie umiejętności artystycznych osób niepełnosprawnych. – Idea jest taka, żeby w każdym z nas dostrzec jakąś wartość i ją pokazać. Zaprosiliśmy na to wydarzenie również dzieci ze szkoły białoruskiej. One też będą miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności – mówi Anna Chwałek.

Ponadto, 17 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Białej Podlaskiej odbędą się warsztaty na temat wiedzy o autyzmie. Wezmą w nich udział uczniowie kilku klas.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *