Z literaturą są za pan brat

DSC_4029

Aż 370 uczniów z 16 szkół województwa lubelskiego przystąpiło do 10 edycji konkursu „Polonista Roku”. Do etapu finałowego doszło 55 uczniów, z których nagrodzono 25 najlepszych.

Na chwilę przed rozpoczęciem długiego majowego weekendu (26 kwietnia) w Szkole Podstawowej nr 2 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Białej Podlaskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku 2018”. Od początku istnienia konkursu w sumie wzięło w nim niemal 4 tys. uczniów, a w etapie finałowym spotkało się ponad 470. Łącznie wyłoniono 181 laureatów.

– Tegoroczne podsumowanie odbywa się w szczególnym momencie, podczas 100-lecia odzyskania Niepodległości i taka idea przyświecała też konkursowi. Laureaci udzielili ponad 80 procent prawidłowych odpowiedzi, co oznacza, że wykazali się wyjątkową wiedzą i umiejętnościami jeśli chodzi o literaturę i znajomość języka ojczystego – mówi Stanisław Romanowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej.

W tegorocznej edycji wśród zwycięzców z klas III-IV byli Mateusz Baran (SP w Sosnówce), Martyna Drążek (SP nr 2 w Białej Podlaskiej), Eryk Kulesza (SP nr 6 w Białej Podlaskiej), Maria Dzięcioł (SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim), Bartosz Zdunek (SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim), Filip Lewtak (SP nr 5 w Białej Podlaskiej), Kinga Lipicka (SP nr 9 w Białej Podlaskiej) i Natalia Marczyńska (SP nr 9 w Białej Podlaskiej).

Wśród laureatów znaleźli się również Jakub Myć (SP w Rokitnie), Wiktoria Nazaruk (SP w Leśnej Podlaskiej), Filip Sienkiewicz (SP w Konstantynowie), Martyna Szamuk (SP w Rokitnie), Kacper Jasiński (SP nr 2 w Białej Podlaskiej) i Piotr Jędrzejczak (SP nr 2 w Białej Podlaskiej).

Wśród uczniów klas V-VI najlepsi okazali się Sylwia Adamiuk (SP w Stiniku), Magdalena Dragan (SP w Wisznicach), Dominika Harasimiuk (SP w Sosnówce), Natalia Jewtoszuk (SP nr 6 w Białej Podlaskiej), Wiktoria Jończak (SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim) i Maciej Nestorowicz (ZPO w Piszczacu).

Nagrodzono również Maję Stefaniuk (SP nr 9 w Białej Podlaskiej), Maję Sylwesiuk (SP w Rokitnie), Weronikę Uścińską (SP nr 5 w Białej Podlaskiej), Laurę Nowak (SP nr 2 w Białej Podlaskiej) oraz Zofię Sudewicz (SP nr 2 w Białej Podlaskiej).

Zarówno wystąpienia zaproszonych gości jak i zaprezentowana przez uczniów część artystyczna podkreślały najważniejsze wartości każdego narodu. Nie zabrakło nawiązania do historii, tradycji oraz poszanowania mowy ojczystej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *