Zakończyła się konserwacja dzieł „malarza ogrodów”. Obrazy można podziwiać w bialskim muzeum

1

Trwające kilka miesięcy prace dobiegły końca. Na konserwację prac Bazylego Albiczuka pozyskano 87 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dołożyło się również miasto, które wsparło inicjatywę kwotą 40 tys. zł.

Bazyli Albiczuk (ur. 1909 r.) żył i tworzył w niewielkiej miejscowości w gminie Piszczac – w Dąbrowicy Małej. Był samoukiem. Nigdy nie pobierał nauk rysunku, a mimo to jego dzieła trafiły do galerii. Swoją sławę zawdzięcza namalowanym w latach 60. cyklu obrazów pt. „Ogrody”. Był on nie tylko wybitnym malarzem, ale również autorem wierszy – co ciekawe, pisanych w języku ukraińskim.

Prace konserwatorskie obejmowały 95 prac, które można już podziwiać w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Konserwacji poddano zarówno obrazy olejne, akwarelowe, a także notatniki i dzienniki z zapiskami artysty. – Dzieła nie są wyczyszczone aż tak, że wyglądają jak nowe. Jest zachowana siatka spękań oraz oryginalne ramy – wyjaśnia Magdalena Koczorowska, konserwator z warszawskiej firmy Monument Service. – W przypadku prac papierowych chodziło głównie o zakwaszenie. Gdyby nie zadziałać teraz to te obiekty za kilka lat byłyby w o wiele gorszym stanie.

Bialskie muzeum jest w posiadaniu największej kolekcji dzieł Bazylego Albiczuka. W przyszłym roku, po remoncie głównego budynku, prace Bazylego Albiczuka zagoszczą na specjalnej stałej wystawie.

 

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *