Zbadaj za darmo swoje płuca

Zbadaj za darmo swoje płuca 15

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia prowadzi badania profilaktyczne w setkach miejscowości. Również w Białej Podlaskiej będzie możliwość wykonania darmowej spirometrii.

Pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe,  przede wszystkim na raka płuca. Jest także podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza
w polskich miastach także przyczynia się do pogarszającej się kondycji płuc Polaków

Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracuje z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+. Akcja jest zorganizowana po raz piąty i oferuje bezpłatną akcję badań spirometrycznych w całej Polsce. Fundacja współdziała w tym przedsięwzięciu z Polską Profilaktyką oraz Polską Federacją Chorych na Astmę Alergię i POCHP.
W poprzednich  edycjach bezpłatnie przebadano aż ok 18 000 Polaków.

 

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań za pomocą spirometru, które umożliwiają zdiagnozowanie ewentualne schorzenia płuc. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które często pozwala  na wydłużenie życia chorego – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Badanie spirometryczne ma na celu ocenę sprawności układu oddechowego pacjenta, w tym min: szybkość wydechu i pojemność oddechową płuc. Na jego podstawie można wykryć między  obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, a także zapalenie oskrzeli. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania, udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Spirobus będzie stacjonował w Białej Podlaskiej 10 lipca przy Placu Wolności 26,w godzinach 10.00 – 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie około siedmiu dni przed planowanym badaniem.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *