Zgłębiali tajemnice lotnictwa wojskowego

YXJ0aWNsZXMvMjAxODA0MDkxNTM1MTItMTM1LTEuanBn,800,420
W wycieczce wzięli udział uczniowie z Koła Lotniczego działającego przy Technikum nr 2 w Białej Podlaskiej. Młodzież odwiedziła 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny.
Już od ponad 16 lat patronami Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej są znani lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Z tego względu społeczność szkolna jest poniekąd zobowiązana do podtrzymywania pamięci i tradycji lotniczych. Okazją do tego była właśnie wycieczka do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny.
Młodzież mogła poznać tajemnice lotnictwa wojskowego dzięki ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników z siedzibą w Białej Podlaskiej. Będąc już w bazie lotnictwa uczniowie mieli szansę zobaczyć, jak wygląda praca służb pożarniczych działających na lotnisku, a także obejrzeć wozy bojowe czy najnowocześniejszy sprzęt, który jest wykorzystywany przez służby ratownicze.
Uczestnicy wycieczki złożyli również wizytę w hangarach muzealnych, gdzie mieli okazję zobaczyć ekspozycję dawnych samolotów bojowych, a wśród nich replikę samolotu „Albatros D II”, który brał udział w Bitwie Warszawskiej 1920.
Niemałe zainteresowanie wzbudził także sprzęt i ubiory lotników. Nie zabrakło okazji do przemierzenia ich. Młodzież mogła poznać sprzęt zapewniający możliwość przetrwania pilotom w różnych strefach klimatycznych w przypadku konieczności katapultowania się z samolotu.
Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie hangaru z samolotami wielozadaniowymi „Falcon” F-16. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że 31 Baza Lotnictwa Taktycznego dysponuje 32 „Jastrzębiami”, z czego dwa aktualnie są wykorzystywane zagranicą. Ciekawość wzbudziła również możliwość obserwowania procedury kołowania i startu 12 samolotów F-16.
Organizatorami wycieczki byli Piotr Skwierczyński, Sławomir Oleszczuk i Mirosław Ladwiniec. Wszyscy panowie mają nadzieję, że w przyszłości ich podopieczni zasiądą za sterami myśliwca F-16 i wtedy wspomną chwile spędzone na wycieczce szkolnej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *