Zmiany na rynku pracy [REKLAMA]

Zmiany na rynku pracy [REKLAMA] 16
Mijające lata zmieniły nieco obraz rynku pracy. Zaczyna się mówić o tzw. rynku pracownika, a związane jest to ze zmniejszającym się bezrobociem i koniecznością podjęcia wzmożonych działań przez pracodawców, aby przyciągnąć do siebie ciekawą ofertą i dodatkowymi warunkami. Nie oznacza to, ze firmy zmniejszyły wymagania dotyczące kandydatów na stanowiska pracy. Cały czas wyższe wykształcenie i znajomość języków obcych dają warunki do korzystniejszych negocjacji w sprawie pracy.

Atrakcyjni nie tylko wynagrodzeniem

Podnoszenie atrakcyjności ofert widoczne jest na pierwszy rzut oka i często przeczesując portale internetowe, takie jak np. Jobsora, w proponowanych warunkach widać tendencję zwyżkową proponowanych wynagrodzeń za pracę na różnych stanowiskach. Nie tylko dział IT cieszy się niezmienną popularnością tak w proponowanych ofertach jak i statystykach wyszukiwani, ale i podstawowe zawody oraz umiejętności, jak choćby spawacz metodą TIG, operator wózka widłowego czy sprzedawca. Zawody te w dalszym ciągu są na topie.

Przewidywania na przyszłość

Nieustannie rosnące zapotrzebowanie na pracowników, poprzez powstające na terenie całego kraju nowe miejsca pracy, nie omijają i sektora usług biznesowych, gdzie przewiduje się wzrost liczby stanowisk o kolejne 60 tysięcy do końca 2020 roku. Kolejnym rynkiem zwyżkowym jest motoryzacja i fabryki produkujące samochody oraz części zamienne, gdzie planuje się podwyższenie zatrudnienia w 63% zakładów. Jakkolwiek wydaje się, ze w ostatnim czasie stopa bezrobocia się podniosła, jest to jednak spowodowane chwilowymi wahaniami spowodowanymi tym, że okres wiosenno-letni sprzyja sezonowym pracom i zwiększeniu czasowego zatrudnienia.

Obecnie zapowiada się, że krótka zima będzie sprzyjać szybkiemu wzrostowi zatrudnienia w najbliższym czasie. Istnieje już nawet realna groźba, że nastąpi brak pracowników, których pracodawcy często i tak już szukają za wschodnią granicą. W pewnych gałęziach gospodarki sporym ułatwieniem jest postępująca automatyka, jednak w naszych realiach nie ma co liczyć na szybkie rozwiązanie problemu rąk do pracy, jakim jest robotyzacja etatów.

Udostępnij!