Zniżki w OC – jak je liczyć? Ile mam?

Zniżki w OC – jak je liczyć? Ile mam? 16

Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie wyrządzają żadnych szkód. Przyznają im zniżki, które uprawniają do opłacania niższych składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Dowiedz się, jak je liczyć.

Zasady przyznawanie zniżek są proste: każde 12 miesięcy bez żadnej spowodowanej szkody oznacza zniżkę. Jej wysokość ustalana jest wewnętrznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe – na podstawie stworzonej przez niego tabeli Bonus Malus. W ten sposób można uzyskać nawet do 60% zniżki, zmniejszając tym samym wysokość opłacanej składki.

Jak liczyć zniżki?

Zastanawiasz się, jak liczyć zniżki? To ważne, aby dowiedzieć się, ile masz zniżek OC. W tym celu należy zapoznać się z tabelą Bonus Malus konkretnego ubezpieczyciela – poszczególne progi mogą się nieco różnić.

Przykład. W Aviva maksymalną wysokość zniżki (60%) otrzymasz po 6 latach bezszkodowej jazdy. Natomiast w Gothaer na 60% zniżkę musisz poczekać aż 10 lat. W MTU 60% zniżki będzie czekać już po 3 latach bez żadnej szkody.

Czy przy zmianie ubezpieczyciela trzeba gromadzić zniżki od nowa?

Wielu kierowców pozostaje przy dotychczasowym ubezpieczycielu z obaw przed koniecznością gromadzenia zniżek od nowa. Warto jednak pamiętać, że historia ubezpieczeniowa nie zeruje się wraz z momentem zmiany ubezpieczyciela. Jest ona zapisana, dlatego wypracowane do tej pory zniżki przechodzą wraz z kierowcą.

Wyjątek stanowią zniżki, które powstały na skutek użytkowania auta w leasingu. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe respektują je, gdy kierowca zaczyna ubezpieczać pojazd na własne dane.

Jak sprawdzić wysokość zniżek?

O wysokości zniżek wiele mówi historia ubezpieczenia. Łatwo ją sprawdzić w:

  • Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) – wystarczy zarejestrować się na stronie, a następnie zalogować, aby mieć dostęp do danych,
  • towarzystwie ubezpieczeniowym – wystarczy złożyć wniosek o wydanie Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Jeśli przed Tobą konieczność wykupienia obowiązkowej polisy, wykorzystaj kalkulator OC AC na Rankomat.pl. Dzięki temu poznasz oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych i sprawdzisz, gdzie możesz liczyć na korzystną składkę. Weź również pod uwagę to, w jaki sposób naliczane są zniżki – to ważne, jeśli zależy Ci na niższej cenie ubezpieczenia.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *