ZUS rozlicza przedsiębiorców

ZUS rozlicza przedsiębiorców 16

E-składka funkcjonuje w ZUS od początku ubiegłego roku. Pozwoliła na przygotowanie rocznego rozliczenia dla każdej z firm. Listy z rozliczeniami zawierają także inne istotne informacje o składkach.

Od styczniu ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził formę e-składki. Dzięki niej przedsiębiorcy przekazują jeden przelew miesięcznie zamiast kilku, z łączną kwotą składek. Uproszczenie rozliczeń pozwoliło ZUS przygotować roczne rozliczenie dla każdego z przedsiębiorców.

Z listów od ZUS przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się dokładnie jak podzielono jego wpłaty z całego 2018 roku. Jest tam też zawarta informacja o zaległych składkach, nadpłacie bądź niedopłacie.

– Chcemy, by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Najgorsze bowiem co może być w prowadzeniu własnego biznesu, to brak wiedzy o stanie swoich finansów. Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty i proszę, by nikt go tak nie traktował. To jest dla każdego przedsiębiorcy materiał poglądowy, który może służyć do samodzielnego podejmowania działań w kwestii rozliczeń z ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Warto przeczytać list i porównać jego treść z księgami finansowymi. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższego przelewu do ZUS. Trzeba pamiętać, że wyższe zadłużenie wiąże się z doliczeniem odsetek. Do ich ustalenia można wykorzystywać kalkulator na stronie ZUS. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić zaległości jednorazowo, zakład poleca zawarcie układu ratalnego, który wstrzymuje naliczanie odsetek za zwłokę.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *