Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2026.
Środki zostaną przeznaczone na realizację dwóch ważnych zadań, które mają na celu aktywizację mieszkańców oraz rozwój lokalnej kultury.
Pierwszym z zaplanowanych działań będzie diagnoza potencjału kulturotwórczego Terespola. W maju przeprowadzone zostaną badania ankietowe i działania animacyjne, które pozwolą lepiej poznać potrzeby, pomysły oraz oczekiwania mieszkańców w zakresie życia kulturalnego miasta. W związku z realizacją tego etapu organizatorzy poszukują również osób chętnych do pracy w charakterze ankieterów.
Drugim elementem projektu będzie realizacja od trzech do siedmiu oddolnych inicjatyw kulturalnych, zgłoszonych bezpośrednio przez mieszkańców Terespola i okolic. Wybrane pomysły będą wdrażane w okresie od sierpnia do października 2026 roku.
To nie pierwszy raz, gdy terespolska instytucja bierze udział w programie Dom Kultury+. MCKSiR realizowało już podobne działania w latach 2010–2011, 2014 oraz 2018. W poprzednich edycjach, we współpracy z mieszkańcami, udało się zrealizować kilkanaście projektów o charakterze edukacyjnym, animacyjnym i integracyjnym.
Program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne skierowany jest do domów kultury, które chcą prowadzić nowoczesne działania animacyjne, oparte na wcześniejszej diagnozie potrzeb społeczności lokalnej. Jego głównym celem jest budowanie trwałych relacji pomiędzy instytucjami kultury a mieszkańcami, odkrywanie lokalnych talentów oraz wzmacnianie potencjału społecznego poprzez wspólne działania na rzecz najbliższego otoczenia.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Terespol po raz kolejny stanie się miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie współtworzyć ofertę kulturalną i realizować własne pomysły dla dobra lokalnej społeczności.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze