Reklama

Biała Podlaska pamięta- uroczystości 86. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Wczoraj Biała Podlaska oddała hołd ofiarom sowieckiej agresji z 1939 roku. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:30 od złożenia kwiatów pod tablicą na dworcu PKP, a następnie w Kościele Narodzenia NMP odbyła się msza święta w intencji Sybiraków i wszystkich ofiar represji sowieckich.

O godzinie 11:00 uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Sybiraków, gdzie miała miejsce główna część obchodów. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej RP i odegraniu hymnu, wysłuchano hymnu Sybiraków. Następnie głos zabrał prezydent miasta Michał Litwiniuk.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślał wagę pamięci historycznej oraz niebezpieczeństwo współczesnej dezinformacji. Rozpoczął je słowami skierowanymi do zebranych:

- Uczestnicy dzisiejszej uroczystości [...] Dziękuję bardzo już na wstępie za to, że kultywujemy nasze piękne polskie tradycje honorowania ważnych dla naszej historii i naszej dzisiejszej tożsamości świąt narodowych, wspomnień historii naszego Państwa i pięknych i chwalebnych oraz trudnych i bolesnych historii naszych przodków

Reklama

Prezydent przypomniał także wydarzenia sprzed 86 lat, wskazując na haniebny pakt Ribbentrop-Mołotow, który przesądził o losach Polski we wrześniu 1939 roku.

- [...] Ale dzisiaj chciałbym się skupić na tym drugim ważnym aspekcie dzisiejszej rocznicy, bo 17 września to data bezprawnej i haniebnej rosyjskiej, radzieckiej agresji na bohatersko broniących się przed hitlerowską, niemiecką nawałą Polaków [...]

Prezydent zwrócił uwagę, że historia tamtych dni niesie lekcje również dla współczesności.

- [...] Jakie wnioski na dzisiejsze czasy- aż prosi się o tą konstatację- gdy mamy okazję ze smutkiem często obserwować, jak dalece potrafimy być bezbronni wobec rosyjskiej dezinformacji [...] i tak rażącej logikę i poczucie elementarnej przyzwoitości propagandy [...]

Reklama

- [...] Dzisiaj nie wolno nam, Polakom ulegać dezinformacji i propagandzie, podważającej stabilność i lojalność naszych najważniejszych sojuszników, z którymi współpraca w ramach Unii Europejskiej i w ramach NATO zapewnia nam bezprecedensową w historii pozycję naszego kraju [...]

Uroczystość zakończyła się apelem pamięci, salwą honorową oraz symbolicznym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez delegacje.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo bp24.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości