Reklama

Autostrada A2 Siedlce Wschód - Łukowisko otwarta! Szybciej z Warszawy do Białej Podlaskiej- w nieco ponad godzinę

Stało się! Dziś rano, 26 czerwca 2026 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie oddała do ruchu kolejne odcinki autostrady A2 pomiędzy węzłami Siedlce Wschód i Łukowisko. Tym samym Biała Podlaska zyskała bezpośrednie połączenie z Warszawą oraz z krajową i europejską siecią dróg szybkiego ruchu.

W konferencji prasowej zorganizowanej na węźle Łukowisko uczestniczyli minister infrastruktury Dariusz Klimczak, europoseł Krzysztof Hetman, wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk, samorządowiec Krzysztof Borkowski oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad- Paweł Woźniak i Jarosław Wąsowski.

- Na ten moment kierowcy czekali od lat. Wreszcie otwieramy brakujący odcinek autostrady A2 między węzłami Siedlce Wschód i Łukowisko. Dzięki temu podróż między Warszawą a Białą Podlaską będzie znacznie szybsza. To nie tylko oddanie do użytku kolejnego fragmentu autostrady, ale przede wszystkim otwarcie nowych możliwości rozwoju dla Polski Wschodniej- mówił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Reklama

Jak podkreślał, nowy odcinek A2 będzie miał znaczenie nie tylko dla kierowców, ale również dla transportu, gospodarki i turystyki. Przypomniał także, że budowa autostrady A2 od zachodniej do wschodniej granicy kraju zbliża się do końca.

- Tydzień temu podpisaliśmy przedostatnią umowę, a po zakończeniu procedur administracyjnych podpiszemy również ostatni kontrakt. A2 to tlen dla gospodarki i ważny element uzupełniający krajową sieć dróg- zaznaczył minister.

Dariusz Klimczak zwrócił również uwagę na znaczenie powstającej drogi ekspresowej S19. Jego zdaniem skrzyżowanie obu tras może stać się impulsem rozwojowym dla regionu.

Reklama

- Mam nadzieję, że po ukończeniu A2 i S19 właśnie tutaj powstanie drugi Stryków- miejsce o ogromnym znaczeniu logistycznym i gospodarczym, które będzie generowało dochody dla samorządów i przyciągało inwestorów- powiedział.

Minister przypomniał także o innych prowadzonych inwestycjach drogowych. Tego samego dnia do ruchu został oddany ostatni odcinek drogi ekspresowej S6 na Pomorzu, a po południu miała zostać podpisana umowa dotycząca rozbudowy autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. Zapowiedział również kolejne inwestycje, w tym rozbudowę autostrady A4, budowę wschodniej oraz autostradowej obwodnicy Warszawy.

Reklama

Na zakończenie wystąpienia podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji.

- To efekt pracy projektantów, inżynierów, wykonawców i samorządów, które od lat zabiegały o realizację tej trasy. Dziś polskie drogi są doceniane także poza granicami kraju- podsumował.

O znaczeniu inwestycji mówił również prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

- Trzydzieści lat temu, kiedy zdobywałem prawo jazdy, trudno było sobie wyobrazić, że autostrada połączy nas z zachodnią Europą. Inwestycja warta blisko trzy miliardy złotych, z czego 1,3 miliarda pochodziło z funduszy Unii Europejskiej, pokazuje, jak ogromny skok cywilizacyjny wykonaliśmy- podkreślił.

Reklama

Najbardziej odczuwalną zmianą dla kierowców będzie czas podróży. Przejazd samochodem z węzła Biała Podlaska na przedmieścia Warszawy zajmie teraz niewiele ponad godzinę. Jeszcze do niedawna pokonanie tej samej trasy starą drogą krajową nr 2 wymagało nawet ponad trzech godzin jazdy.

Oddaliśmy do ruchu autostradę A2 między węzłami Siedlce Wschód i Łukowisko. Dzięki temu ułatwiliśmy dojazd z południowej części Podlasia do stolicy Polski. Biała Podlaska zyskała też połączenie z całą siecią dróg szybkiego ruchu w kraju i w Europie. To olbrzymia zmiana w komforcie jazdy i czasie podróży- przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama

Jak podkreśla GDDKiA, nowa trasa znacząco poprawi także połączenia dalekobieżne. Przejazd z Białej Podlaskiej do Świecka, przy granicy z Niemcami, liczący blisko 630 kilometrów, będzie można pokonać w około pięć godzin.

Blisko 39 kilometrów nowej autostrady

Do ruchu udostępniono fragmenty dwóch odcinków realizacyjnych. Pierwszy z nich  Siedlce Południe – Malinowiec – ma długość 18,7 km i został wybudowany przez firmę Strabag za blisko 589 mln zł. W grudniu ubiegłego roku kierowcy mogli korzystać z pierwszych ośmiu kilometrów tej trasy do węzła Siedlce Wschód, a teraz oddano jej pozostałą część.

Reklama

Drugi odcinek – Malinowiec – Łukowisko – liczy 20 kilometrów. Inwestycję o wartości 389 mln zł zrealizowała firma Intercor. Wcześniej, jeszcze przed długim weekendem majowym, udostępniono dwa kilometry w obrębie węzła Łukowisko oraz kolejne 27 kilometrów pomiędzy Łukowiskiem, Sworami i Białą Podlaską.

Ważny węzeł z drogą ekspresową S19

Nowo otwarty odcinek ma również strategiczne znaczenie komunikacyjne. Na węźle Łukowisko autostrada A2 krzyżuje się z budowaną drogą ekspresową S19, która w przyszłości stanie się częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Reklama

Obecnie kierowcy korzystają z tymczasowego połączenia z drogą krajową nr 19. Docelowy układ węzła będzie gotowy po zakończeniu budowy odcinka S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego, co ma nastąpić w przyszłym roku.

A2 impulsem dla gospodarki

Autostrada A2 to nie tylko szybsze podróże. Trasa stanowi fragment europejskiego korytarza transportowego E30, jednego z najważniejszych połączeń drogowych na osi wschód–zachód.

Autostrada A2 łączy i rozwija. To trasa o olbrzymim znaczeniu transportowym, gospodarczym i obronnym. Przyciąga inwestorów, stając się impulsem do rozwoju Polski Wschodniej- podkreśla GDDKiA.

Reklama

Jak zaznacza Dyrekcja, już teraz w sąsiedztwie nowo oddanych odcinków powstają centra logistyczne, magazyny oraz zakłady produkcyjne. Inwestycja ułatwi także dojazd do suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, Bialskiej Podstrefy Ekonomicznej oraz licznych przedsiębiorstw zlokalizowanych przy dawnej DK2.

Prawie 140 kilometrów od Warszawy do Białej Podlaskiej

Dzisiejsze otwarcie jest kolejnym etapem konsekwentnie realizowanej rozbudowy autostrady A2 na wschód od Warszawy. Pierwszym elementem była oddana do użytku w 2012 roku obwodnica Mińska Mazowieckiego. W 2021 roku autostrada została połączona z Warszawą dzięki ukończeniu tunelu pod Ursynowem w ciągu drogi ekspresowej S2. W ubiegłym roku A2 dotarła do Siedlec, a dziś- do Białej Podlaskiej.

Reklama

Łącznie od węzła Lubelska do węzła Biała Podlaska wybudowano już blisko 140 kilometrów autostrady, wraz z dziesięcioma węzłami drogowymi oraz trzema parami Miejsc Obsługi Podróżnych. Kolejne MOP-y Ługi Wielkie Północ i Południe mają zostać udostępnione kierowcom jeszcze w lipcu.

Budowa całego odcinka A2 pomiędzy węzłami Lubelska i Biała Podlaska kosztowała blisko 4,6 miliarda złotych. Ponad 2,5 miliarda złotych pochodziło z funduszy Unii Europejskiej realizowanych w ramach kolejnych programów infrastrukturalnych.

Reklama

Sam odcinek od Siedlec do Białej Podlaskiej otrzymał ponad 1,3 miliarda złotych unijnego wsparcia, a jego łączny koszt wyniósł blisko 3 miliardy złotych.

To jeszcze nie koniec

Autostrada A2 będzie sukcesywnie wydłużana w kierunku granicy z Białorusią. GDDKiA podpisała już umowę na budowę odcinka od okolic Kijowca do Dobrynia, a w przygotowaniu jest kolejny fragment prowadzący z Białej Podlaskiej do Kijowca.

Po zakończeniu tych inwestycji kierowcy dojadą autostradą do Terminala Samochodowego w Koroszczynie, który odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym transporcie towarów.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: Dariusz Klimczak/Fb / GDDKiA Aktualizacja: 26/06/2026 15:12
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wieśniak - niezalogowany 2026-06-26 11:48:43

    No i się doczekaliśmy. Szkoda że nie ma więcej zjazdów ale trudno. W latach 70 ' XX wieku wytyczono przebieg tej autostrady. Miała łączyć kraje RWPG z Moskwą i miała być budowana na igrzyska olimpijskie w 1980 właśnie w Moskwie. Tu gdzie ją pierwotnie wytyczono (przynajmniej wokół Białej) tak właśnie przebiega, w tym samym miejscu co ją kiedyś wyrysowali. Zresztą wisiała wielka mapa w urzędzie gminy przy ul. Prostej w którymś pokoju z jej przebiegiem - widziałem tą mapę w latach 90 tych. Mija 50 lat od pomysłu do realizacji. Pół wieku (!!!) , w którym to czasie nastąpiła zmiana systemu gospodarczego, zmieniły się państwa za granicami do których A2 przebiega, bo przecież nie ma NRD i nie ma ZSRR . Minęło 22 lata od wejścia Polski do UE , a drogi nie było . Wreszcie jest i tylko szkoda, że my tu na krańcach wschodnich "cywilizację" dostajemy na końcu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo bp24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości